گواهینامه ها و افتخارات


شرکت ذوب و احیای روی قشم اولین و تنها تولید کننده اسید سولفوریک در استان هرمزگان

شرکت ذوب و احیای روی قشم در راستای رفع نیاز‌های داخلی شرکت و با درنظر گرفتن نیاز بازار منطقه‌ایی، پروژه‌ایی را در قالب احداث و بهره برداری از کارخانه تولید اسید سولفوریک تعریف و در سال 1392 وارد چرخه عملیاتی شد.

روش تولید اسید سولفوریک در این کارخانه بر پایه فرآیند تماس مستقیم است که در آن ماده اولیه گوگرد با خلوص 99% استفاده می شود.

گوگرد جامد پس از ورود به حوضچه‌های اولیه با حرارت غیر مستقیم مذاب شده و در ادامه با ورود به کوره و ترکیب با هوا گاز،   SO2 تولید می شود. این گاز پس از عبور از بستر‌های کانورتر به گاز SO3  تبدیل می گردد و در مرحله بعد با نفوذ گاز SO3 به اسید سولفوریک در چرخه و واکنش با آب، اسید سولفوریک تولید می شود.

ظرفیت تولید سالیانه این کارخانه شصت هزار تن اسید سولفوریک با عیار98.5% می باشد.

این کارخانه با بهره‌گیری از  پیشرفته ترین سیستم‌های اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق که کلیه مراحل تولید(دمای کوره، حوضچه‌های گوگرد، برج‌های جذب و خنک کننده و سایر المان‌های فرآیند تولید) توسط سیستم اتوماسیون پایش و کنترل می گردد و اپراتور اتاق کنترل بر عملکرد سیستم نظارت می کند.

همچنین این کارخانه موفق به اخذ استاندارد‌های مدیریت یکپارچهISO9001  و استاندارد زیست محیطی ISO14001 شده و همواره در اجرای طرح‌های خود اظهاری زیست محیطی مشارکت فعال دارد.